Vše zlé je pro něco dobré
22.1.2022

Interview s Marcelou Maláčkovou, Manažerkou společnosti Dreams Finance.

Marcelo, proč jste se rozhodla pro práci finančního poradce?

V roce 2005 jsem neměla stálé pracovní místo a pracovala jsem po různých brigádách, protože má rodinná situace mi neumožňovala mít plný pracovní úvazek. V té době mě oslovila kamarádka s možností práce ve financích, ze které byla velmi nadšená. Moje rozhodnutí bylo tehdy ale spíše o tom, že to zkusím a uvidím. Říkala jsem si, že vědět nové informace o financích mi neuškodí a minimálně to uplatním ve svém životě. 

 

 

Vzpomenete si ještě na svoje podnikatelské začátky? 

Na začátku svého podnikání jsem absolvovala vstupní školení v Pardubicích, které trvalo tři měsíce a dalo mi spoustu užitečných a cenných informací, které jsem následně opravdu uplatnila. Tím to vše začalo, a ačkoliv jsem vůči této práci byla z počátku velmi nedůvěřivá, tak jsem postupem času došla k přesvědčení, že mě finance opravdu baví. Z velké části i díky tomu, že jsem potkala toho správného člověka, Honzu Hrdličku, který mě už 17 let utvrzuje v tom, že jeho hodnoty a vize jsou stejné jako mé a díky tomu naše spolupráce dává i po takové době stále smysl. 

 

Jak vypadala Vaše cesta do pozice manažera?

Byla to dlouhá cesta… Hodně dlouho jsem nechtěla mít tým lidí. Vždy jsem vedení lidí brala jako velice náročné, nejen že člověk předává své zkušenosti a energii lidem, a ne vždy se vám ta energie vrací zpět. To je hlavní důvod, proč jsem dlouho dobu nechtěla být v roli manažera. A druhý důvod je fakt, že ne každý umí lidi vést, inspirovat, motivovat, …  

 

Po letech mě ke změně názoru přivedla až má životní situace a fakt, že jsem kolem sebe viděla lidi, kteří měli podobné podnikatelské začátky jako já a postupně se vypracovali do manažerských a ředitelských pozic. A tak jsem si zase řekla: „Proč do toho nejít?!“ Manažerem jsem se stala teprve před rokem, je to pro mě nová role. I když zanedlouho to bude 20 let, co jsem ve financích. 

 

Jaké jsou vlastnosti správného manažera?

To je správná otázka, vlastně to budu zřejmě hledat celý život… Každopádně jako „základní kámen“ beru to, že dodržím, co jsem slíbila. Jak u klientů, tak u spolupracovníků. Myslím si, že velmi důležitou dovedností pro manažera je umět si plánovat správně čas tak, aby zvládal efektivně všechny své pracovní aktivity, ale zároveň měl i čas pro sebe a rodinu. A v neposlední řadě je důležité rozvíjet a podporovat společné týmové hodnoty a vize, které celá skupina přijme za své a bude je prohlubovat.  

 

Co stojí za Vaším úspěchem?

Stoprocentně za mým úspěchem stojí Honza Hrdlička. Je to člověk, který mě přesvědčil, že dělat finance je správný směr a dá se to dělat poctivě a dobře. Zároveň jsem během let vnímala růst firmy, mých kolegů a jejich týmů…. Sama jsem dospěla k uvědomění, že za ta léta jsou i mé znalosti a zkušenosti obrovské. Člověk si pak začne říkat, že dává smysl je předávat dál a učit ten „náš“ postup někoho dalšího. 

 

Čím se ve své práci řídíte? Máte nějaké krédo?

Snažím se o to, aby lidé kolem mě byli šťastní a spokojení. 

 

Moje krédo, které se mi vždy osvědčilo je: „Vše zlé je pro něco dobré.“ 

 

Dokážete popsat svůj typický pracovní den?

Obvykle dopoledne dělám administrativu, připravuji finanční plány, vyjednávám podmínky pro klienty, deleguji část svých povinností na asistentku. Odpoledne se soustředím na schůzky, a to jak s klienty, tak se svými spolupracovníky. Ideálním zakončením dne je pro mě cvičení, při kterém si vyčistím hlavu. 

 

Jaký je Váš tým a co je pro Vás důležité při výběru nových spolupracovníků?

Tým je zatím malý, ale přátelský a motivující. Letos mám v plánu ho rozšířit, a i proto se neustále vzdělávám. Aktuálně se účastním vzdělávání, které je zaměřené na finanční plánování a poradenství podle evropských standardů a současně docházím na nadstavbový rozvojový program pro manažery skupiny Dreams, což mi pomůže mou skupinu rozvíjet. 

Nejvíce nápomocným člověkem při pohovorech je pro mě opět Honza Hrdlička. Na pohovorech se zaměřuji hlavně na to, zda lidé chtějí udělat něco „navíc“, tedy vystoupit ze své komfortní zóny, a zda mají shodné smýšlení jako my.  

 

Co Vás baví a při jakých činnostech se odreagujete?

Nejvíc mě baví cvičení, snažím se pohybu věnovat dostatek času. Čas s rodinou, pak jsou to přátelé, se kterými trávíme společné chvíle, sportovní akce nebo i dovolené. Velmi důležitá v mém životě je hudba, kterou poslouchám neustále, včetně kanceláře. 

 

Marcelko, co právě teď čtete?

Tak to je otázka na tělo. Popravdě řečeno, četba je jedna z věcí, které chci zlepšit. Raději poslouchám, než čtu. Každopádně teď mě čeká knížka “Každá chce být princeznou Dianou“, kterou mám s věnováním autora už delší dobu a nějak mi zapadla… Na tu se moc těším. 

 

Jaká je první věc, kterou uděláte, když ráno vstanete?

Když vstanu, tak pouštím rádio nebo hudbu, protože mi hned zlepší den.

 

Když se zeptám na Váš sen… Ať už osobní či pracovní? Co Vás napadne?

Mým snem je prosté, ale neomšelé přání, abychom byli všichni zdraví a spokojení. Aby mé děti byly spokojené a dělaly to, co je baví, což se u syna povedlo. Od dětství ho přitahovaly počítače, takže se dnes věnuje IT a je úplně samostatný. Dcera má ráda zvířata a aktuálně vybíráme školu se zaměřením, které by jí naplňovalo a bavilo. Intenzivně se připravuje na přijímací zkoušky a já jsem jí oporou.  

 

Každopádně mým snem, který se mi teď plní, je být soběstačná a svobodná ve volbě, jak naložím se svým životem. Mám svou životní vizi, které se chci držet. 

 

Mým pracovním snem je sestavit tým, kde si budu všichni plnit to, co si přejí a budou spolu fungovat v příjemné atmosféře, protože to je polovina úspěchu. 

 

Marcelko, mockrát Vám děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů a splněných snů …